Vyberte stránku

Alternativa Powerpointu? Dávno již neplatí, že pokud chcete dělat poutavé prezentace, kterými oslníte své známé nebo na pracovních schůzkách, musíte nutně použít program MS Powerpoint. Jakou aplikaci ale vybrat? Níže přináším přehled těch nejlépe hodnocených podle serveru alternativeto.net.

Programů je hodně, ale…

Kamenem úrazu je základní dilema, který z programů je opravdu kvalitní a který bude tak nějak vyhovovat vašim potřebám. Protože ruku na srdce, online alternativ MS Powerpoint jsou desítky a probírat se nabídkou a testovat je opravdu zdlouhavé.

Při výběru toho, co lze doporučit, jsem sáhl po starém známém serveru alternativeto.net, který představuje majstrštyk v oblasti programových alternativ. A pro vytvoření smysluplného přehledu postačila dvě základní kritéria: program je aspoň v některé z verzí dostupný zdarma a je doporučený uživateli. Aby však výčet byl úplný, jako bonus uvádím alternativu, kterou používá moje maličkost. Ale popořádku.

1. Prezi

Licence: Freemium

To, že nejoblíbenější alternativou je aplikace, Prezi.com, není žádné překvapení. Poměrně oblíbený v Česku, nicméně s rostoucí oblibou a zpoplatněním prémiových funkcí toho free verze příliš nenabízí. Chybí nastavení soukromí, možnost uploadování videa, pdf export. Pokud chcete využívat naplno, verze Plus se nabízí od 15 USD měsíčně.

2. Libre Office – Impress

Licence: Open Source

Balík Libre Office je také starou známou písničkou, nicméně hned na úvod je třeba podotknout, že na online verzi můžete rovnou zapomenout, celý kancelářský balík je sice zdarma, ale musíte prostě instalovat do PC. Malou náplastí je existence portable verze (bez instalace).

3. Google Drive – Slides

Licence: Free

Mr. Google myslel i na prezentační nástroje a aplikace Slides, která je součástí Google Drive, představuje rozumný kompromis s požadavkem, co by měla aplikace umět, pokud je zcela zdarma. Umí vytvářet nejenom prezentace vlastní (byť nečekejte žádné velké technické finesy), ale také číst třeba uložené právě z Powerpointu. Inu, součást úložiště.

4. Sozi

Licence: Open Source

Podle uživatelů je program Sozi naprostá bomba. vyznavač angličtiny ovšem zapláče, když zjistí, že jazyková lokace je aktuálně v portugalštině, francouzštině a němčině. Druhou nevýhodou je bezesporu nutnost instalace do PC.

5. Apache OpenOffice Impress

Licence: Open Source

Podle uživatelů je to ve verzích dostupných zdarma pětka – kancelářský balík Apache OpenOffice je k dispozici v češtině a je nutná instalace do PC. Typově se jedná o obdobu Libre Office, dle dostupných zdrojů však jeho obliba oproti konkurentovi klesá.

6. Academic Presenter

Licence: Free

Pro mě osobně největší překvapení – program, který mi doposud zůstal utajen (neměl jsem možnost testovat), co se nabídky týče ovšem nabídzí solidní standard. Online platforma, možnost přihlášení přes Facebook nebo Google+. Možnost exportů do pdf, podpora audio a video formátů, přidávání efektů, vícejazyčná podpora.

7. LaTeX Beamer and Prosper

Licence: Open Source
Došlo i na platformu LaTeX (systém na přípravu a sazbu dokumentů, který má široké použití zejména v oblasti přírodních věd – fyzika a matematika). Vzhledem ke struktuře práce v LaTeXu se nedoporučuje pro tvorbu jednodušších prezentací (spíše pro náročnější projekty).

8. Impressive

Licence: Open Source

Do přehledu se dostal i jeden dinosaurus, který se blíží balíku OpenOffice a opět je třeba jej instalovat. Označení dinosaurus je zdůvodněno tím, že dle dostupných informací aktuálně již neprobíhá vývoj, poslední verze byla aktualizována v roce 2015.

9. SlideDog

Licence: Freemium
Tak trochu výjimkou v top 10 je aplikace SlideDog. Nejedná se totižčistě o aplikaci na vytváření prezentací, ale o nástroj, který umožňuje kombinovat prezentace Powerpoint, Prezi, pdf soubory, filmové klipy, webové stránky a další.

10. Slides

Licence: Freemium
A výčet uzavírá aplikace Slides – základní verze k dispozici zdarma, Lite verze s 1 GB úložištěm, offline prezentací a exportem do pdf je k dispozici od 5 USD měsíčně.

Tip: Office Sway

Licence: Freemium

Téhle online aplikaci od Microsoftu jsem podlehl již před rokem. A stále mě dokáže překvapovat. Ve Swayi máte k dispozici celou řadu šablon, se kterými mají prezentace švih a jsou plně online. Což je mimochodem kaz na kráse – z online prostředí nelze aktuálně exportovat zálohu do offline prostředí.

Pokud chcete využívat Sway zcela zdarma, musíte se smířit s tím, že jedna vaše prezentace nesmí mít více než 200 odrážek. Pro představu – na běžnou prezentaci na pracovní schůzku, přednášku nebo workshop to bohatě stačí, pokud byste sem např. chtěli vměstnat práci dejme tomu o 250 slidech v Powerpointu, tak máte smůlu. Ale i přesto – Sway mohu osobně velmi doporučit.

Zdroje

alternativeto.net/software/powerpoint-online/?license=free
www.customshow.com/best-powerpoint-alternatives-presentation-programs/
www.makeuseof.com/tag/7-free-powerpoint-alternatives-presentation-needs/